Piimäleipäset ja pinaattinen raejuustovoi ihastuttaa vieraat herkullisella maullaan. Piimäleipäset kastetaan ihanaan pinaattiseen raejuustovoihin, kuinka maukasta! Tallenna resepti alta talteen!

 

Piimäleipäset ja pinaattinen raejuustovoi

12 leipästä
Valmistusaika: 45 min

Piimäleipäset:

  • 5 dl vehnäjauhoja
  • 2 tl sokeria
  • 1 tl suolaa
  • 1 tl ruokasoodaa
  • 1 tl leivinjauhetta
  • 75 g sulatettua voita
  • 2 ½ dl piimää

Pinaattinen raejuustovoi:

 

Lämmitä uuni 200-asteiseksi. Mittaa kulhoon leipästen kuivat aineet ja sekoita. Lisää piimä sekä sulatettu voi. Sekoita tasaiseksi taikinaksi. Kauli taikinasta noin 2 cm paksuinen levy. Leikkaa pyöreällä muotilla tai juomalasilla taikinasta noin 12 pyöreää taikinapalaa. Nosta leivinpaperilla vuoratulle uunipellille ja paista uunissa 10–12 minuuttia tai kunnes leipäset ovat saaneet hiukan väriä. Muotoile myös mahdollisesta ylijäämätaikinasta leipäsiä.

Valmista pinaattinen raejuustovoi, kun leivät ovat uunissa. Hienonna pinaatti sekä valkosipuli pieneksi silpuksi. Lisää pinaatin ja valkosipulin joukkoon pehmeä voi ja raejuusto. Sekoita tasaiseksi. Maista ja lisää suolaa maun mukaan.

Piimäleipäset sopivat salaatin tai keiton kylkeen tai vaikka aamupalaksi. Tarjoile piimäleipäset pinaattisen raejuustovoin kera.